۵ راه کاهش صدای دیزل ژنراتور

برق و الکتریسیته اختراع مهمی بود که زندگی بشریت را متحول کرد. تقریبا تمام اختراعات بعد از اختراع برق، به نوعی با برق و الکتریسیته در ارتباط است. انسان ها دیگر نمی توانند از برق فاصله بگیرند. تا وقتی که برق سراسری هست که از آن استفاده می کنند. در صورت نبود برق سراسری هم، دیزل ژنراتور را برای تامین برق مورد نیاز خود به کار می گیرند.

ولی داستان به همین سادگی نبوده است. دیزل ژنراتور ها مانند هر چیز دیگر، علاوه بر خوبی، مشکلاتی را ایجاد می کنند. امروزه طرفداران محیط زیست بسیار به آلودگی این ماشین ها اشاره می کنند. سوخت مورد مصرف دیزل ژنراتور، گازوئیل است. این ماده شیمیایی بعد از سوختن آلودگی بسیار زیادی را به محیط زیست وارد می کند. همین مورد باعث شده که طرفداران محیط زیست، نتوانند آن طور که باید با این وسیله کنار بیایند.

ولی یکی دیگر از آلودگی های مهم دیزل ژنراتور ها آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی موضوعی است که حتی برای صاحبان دیزل ژنراتور هم مشکلات زیادی را به همراه داشته است. حتی یک دیزل ژنراتور کوچک، با توان فقط ۵۰ وات، می تواند صدایی برابر با حدود ۸۴ دسی بل تولید کند. این صدا برابر یا صدای ترافیک شهری است! دیزل ژنراتور های بزرگتر قطعا صدای بسیار بیشتری دارند! یک دیزل ژنراتور با قدرت ۱۵۰۰ کیلو وات صدایی حدودا برابر با ۱۰۴ دسی بل تولید می کند. این صدا برابر با صدای هواپیمایی است که از فاصله ۳۰۰ متری بالای سر شما عبور کند!

این آلودگی های صوتی، فقط باعث ناراحتی شما و همسایگان شما نخواهد بود. تحقیقات نشان داده که این صدا های بلند پس از مدتی می تواند، باعث کاهش قدرت شنوایی افراد شود! لذا در این مقاله برآن شدیم که چند راه برای کاهش صدای دیزل ژنراتور را به شما معرفی کنیم.

۱- فاصله دیزل ژنراتور را زیاد کنید

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که هرچه فاصله یک منبع صدا با ما بیشتر شود، صدای کمتری به ما می رسد. فرمول هایی که حرکت صوت را توضیح می دهند، نشان داده اند که اگر فاصله منبع صدا از ما دوبرابر شود، صدای آن برای ما تقریبا حدود ۶ دسی بل کاهش می یابد.

هنگامی که می خواهید مکان مناسب برای دیزل ژنراتور را تعیین نمایید، صدا را نیز در نظر بگیرید. اگر دو اتاق در محوطه کارگاه وجود دارد که هردو برای دیزل ژنراتور مناسب است؛ شما اتاقی را برای این کار انتخاب کنید که فاصله بیشتری تا محل کار گارگران و همسایگان دارد.

۲- دیزل ژنراتور را در یک اتاق قرار دهید

اگر یک دیوار را به دور دیزل ژنراتور خود بکشید می توانید صدای آن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. بسیاری از افرادی که دیزل ژنراتور می خرند، یک اتاق برای آن در نظر می گیرند. یا در گوشه ی باغ یا محوطه کارگاه یک اتاق برای دیزل ژنراتور خود می سازند. این اتاق علاوه بر اینکه صدای دیزل ژنراتور را بسیار کاهش می دهد، می تواند کمک کند تا گرد و غبار کمتری به آن برسد. همچنین دستگاه را از آب و هوای نامناسب دور نگه می دارد. تمام این موارد باعث می شود که عمر مفید دیزل ژنراتور بسیار افزایش پیدا کند.

وقتی که دیزل ژنراتور در یک اتاق باشد، مزایای دیگری هم دارد. یک دیزل ژنراتور که در اتاق در بسته قرار دارد، کمتر از دیزل ژنراتوری که در فضای باز قرار دارد، مورد دستبرد قرار می گیرد. درست است که دزدیدن دیزل ژنراتور کار بسیار سختی است. این سختی به خاطر بزرگ بودن و سنگین بودن آن است. منتهی در بعضی موارد، ممکن است بعضی از قطعات دستگاه مورد دستبرد قرار بگیرد. قطعاتی که ممکن است گران قیمت هم باشند. لذا می بینیم قرار دادن دیزل ژنراتور در یک اتاق فواید بسیار زیادی دارد.

کانوپی با عایق صدا برای دیزل ژنراتور - تتاپاور

۳- تقویت دیواره های اتاق دیزل ژنراتور

با تقویت دیوار های اتاق دیزل ژنراتور می توان صدای آن را کمتر نمود. هرچه این تقویت بیشتر و قدرتمند تر باشد، صدای رسیده به ما خیلی کمتر خواهد شد. می توان یک دیوار بتنی جلوی دیوار اصلی کشید. البته توجه داشته باشید که بهتر است دیوار دوم یک فاصله چند سانتی متری با دیوار اصلی اتاقک داشته باشد. هوای محصور بین دو دیوار عایق صوتی بسیار فوق العاده ای است. اگر این فاصله را با پشم شیشه، پر کنید که کاهش صدای دیزل ژنراتور بسیار کمتر هم خواهد شد.

حتما نباید از دیوار بتنی به عنوان دیوار دوم استفاده نمود. یک دیوار کاذب کچی با همان فاصله چند سانتی متر می تواند تاثیر کافی را داشته باشد.

۴- استفاده از عایق های آکوستیک

عایق های صوتی مخصوص که در اتاقک های ضبط صدا استفاده می شوند؛ می توانند برای کاهش صدای خروجی از دیزل ژنراتور تاثیر فوق العاده ای داشته باشند. حتما این عایق ها را دیده اید. تصویر آن ها بسیار شبیه به شانه های تخم مرغ است. می توان این عایق ها را بر روی دیوار اتاق دیزل ژنراتور نصب نمود.

اگر به این عایق ها دسترسی ندارید؛ یا می خواهید در زمینه اقتصادی، صرفه جویی کنید؛ می توانید از همان شانه های تخم مرغ به عنوان عایق آکوستیک استفاده نمایید. شانه های تخم مرغ می توانند تا ۶۰ درصد تاثیر عایق های آکوستیک را برای شما داشته باشند.

۵- استفاده از لرزه گیر

دیزل ژنراتور دستگاه نسبتا سنگینی است. این دستگاه در حین کار لرزش بسیار زیادی را تولید می کند. یکی از عواملی که باعث می شود، صدای دیزل ژنراتور راحت تر به محیط اطراف منتقل شود، همین انتقال صدا از طریق زمین است. نصب لرزش گیر روی پایه های دیزل ژنراتور، می تواند انتقال صدای این دستگاه را به زمین وبعد از آن به محیط اطراف را تقریبا از بین ببرد.

لرزش گیر های زیادی برای این کار وجود دارد، از جمله می توان به لرزش گیر های پلاستیکی و فنری اشاره نمود.

استفاده از کانوپی

مورد آخر که می تواند جمع بندی تمام موارد بالا هم باشد، استفاده از کانوپی برای دیزل ژنراتور است. یک کانوپی استاندارد، می تواند تمام موارد بالا را در خود داشته باشد. یک کانوپی که به خوبی مهندسی و طراحی شده، می تواند اتاقک ضد سرقتی برای دیزل ژنراتور باشد. کانوپی استاندارد می تواند دارای دیوار ها دو جداره باشد که صدای دیزل ژنراتور را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. همچنین کانوپی های استاندارد مجهز به عایق های آکوستیک هستند که صدای خروجی دیزل ژنراتور را بسیار کاهش می دهند. همچنین کانوپی های استاندارد، دارای لرزش گیر هم هستند. این لرزش گیر ها کارصدای دیزل ژنراتور را تقریبا تمام می کنند.

یک کانوپی استاندارد، می تواند به گونه ای عمل کند که ساکنان یک ساختمان به هیچ عنوان نتوانند متوجه وجود دیزل ژنراتور شوند. ما در شرکت تتاپاور طراحی و تولید کانوپی های مختلف را هم انجام می دهیم. کانوپی های استانداردی که هم صدا را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می دهند، و هم عمر دیزل ژنراتور شمارا افزایش می دهند.

اشتراک گذاری صفحه

مهندس مائده محسن پور

مهندس مائده محسن پور

سمت: مدیر تحقیق و توسعه
تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق
دستاوردها: طراحی و تولید سامانه مانیتورینگ انواع موتور ژنراتور و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *