۴ نوع اورهال دیزل ژنراتور را می شناسید؟

فهرست مطالب

تولید برق اضطراری در بسیاری از مواقع اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. دراین مواقع، دیزل ژنراتورها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. دیزل ژنراتور ها فقط در زمینه ی تولید برق اضطرری مورد استفاده قرار نمی گیرند؛ بلکه این دستگاه ها گاها وظیفه دارند، تا برق مورد نیاز مثلا یک روستای کوچک را برای همیشه تامین نمایند. همین موضوع اهمیت این ماشین ها را به خوبی نشان می دهد.

وقتی اهمیت دیزل ژنراتور بالا می رود. اهمیت نگهداری و اورهال دیزل ژنراتور هم بالا خواهد بود. اورهال یا سرویس دیزل ژنراتور، هزینه تعمیرات اساسی دیزل ژنراتور را کاهش می دهند. به همین دلیل است که نباید تا خراب شدن دیزل ژنراتور، سرویس های دوره ای و اورهال آن را به تاخیر انداخت. در ادامه به بررسی انواع اورهال های دیزل ژنراتور می پردازیم.

اورهال سبک

در این نوع از اورهال دیزل ژنراتور، بازدید به صورت سطحی و چشمی انجام می شود. دیزل ژنراتور مورد بازبینی ظاهری، اما دقیق، قرار می گیرد. گاها ممکن است پیچی شل شده باشد. وظیفه مسئول اورهال این است که پیچ های شل را شناسایی کرده و سفت کند. این کار عمر مفید دستگاه را بسیار بیشتر میکند و از وارد شدن آآآآسیبیسشبخسارت های بزرگتر به ماشین جلوگیری می نماید. یک پیچ شل می تواند به عنوان مثال ارتباط ماشین با شاسی را دچار اختلال کند. این اختلال می تواند مشکلات بسیار بزرگی را برای دیزل ژنراتور به همراه آورد.

مورد بعدی که در اورهال سبک، مورد بررسی قرار میگیرد، رنگ بدنه است. رنگ، علاوه بر دادن ظاهری زیبا به دیزل ژنراتور، مانع آن می شود که بدنه زنگ بزند. رنگ مانع رسیدن رطوبت به بدنه دستگاه می شود. همین امر در نهایت طول عمر مفید دستگاه را بسیار افزایش می دهد.

رنگ در اورهال سبک مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که جایی رنگ دستگاه به خاطر خط و خش، برداشته شده بود، دوباره رنگ آمیزی می شود.

اورهال سبک خیلی وقت کمی را لازم دارد. به همین دلیل، دیزل ژنراتور در طول سال به تعداد بسیار بیشتری نسبت به سایر انواع اورهال، مورد بازبینی با اورهال سبک قرار می گیرد.

اورهال اساسی

نوع دوم اورهال دیزل ژنراتوربه اورهال اساسی شناخته می شود. در این نوع از اورهال، بررسی ها و اصلاحات عمیق تر می شوند. به عنوان مثال، فیلرگیری یکی از مواردی است که در اورهال اساسی انجام می شود. فیلرگیری مبحث مفصلی دارد، ولی به طور خلاصه عبارت است از تنظیم فاصله اجزای موتور از یک دیگر.

اجزای متحرک موتور دیزل، برای حرکت باید یک اندازه دقیق از هم داشته باشند. این اندازه ها در فیلرگیری دیزل ژنراتور کاملا بررسی و تنظیم می شوند. فیلر گیری به موقع و دقیق می تواند عمر دستگاه را بسیار افزایش دهد. چرا که این کار باعث می شود اصطهکاک بین اجزای موتور در حد بهینه باقی بماند و بنابراین، بازده و راندمان دیزل ژنراتور افزایش می یابد. علاوه بر این، مصرف دستگاه نیز بسیار کم تر خواهد شد.

چک کردن منبع روغن مورد بعدی است که در اورهال اساسی دیزل ژنراتور انجام می شود. آیا زمان تعویض روغن موتور رسیده است؟ آیا فیلتر روغن به خوبی عمل میکند و یا نیاز به تعویض دارد؟ آیا سطح روغن در میزان درست خود قرار دارد؟ اینها سوالاتی است که در این مرحله بررسی می شوند.

رادیات و سطح آب و مایعات آن، مورد دیگری است که در این اورهال مورد بررسی قرار می گیرد. سطح آب رادیات، فیلترهای مربوطه، میزان مایعات مکمل آب رادیات، مواردی است که بررسی می شوند.

سایر مواردی که در اورهال اساسی دیزل ژنراتور بررسی می شوند، عبارت اند از: شمع ها، وایرشمع، کوئیل، چک کردن یاتاقان و آچار کشی کامل موتور. هر کدام از این موارد به دقت توسط کارشناس بررسی شده و تنظیمات لازم درباره آن ها انجام می شود.

این نوع از اورهال، از اورهال سبک، بیشتر وقت می گیرد. و تعداد کمتری در سال لازم است که انجام شود.

زیرو اورهال

در این نوع اوهال موتور کاملا باز خواهد شد. بوش، پیستون، رینگ و کاسه نمد، واشر سرسیلندر، سوپاپ دود، یاتاقان، میل لنگ، میل سوپاپ، واتر پمپ، توربوشارژ، اویل پمپ، شاطون و تمامی قطعات چک می شوند. اگر نیاز به تعویض داشته باشند؛ تعویض، و اگر نیاز به تنظیم یا تراش کاری داشته باشند انجام خواهد شد. این اورهال معمولا هنگام خرید دیزل ژنراتور دست دوم انجام می شود. در غیر این حالت، بیشتر از یک بار در چندسال انجام نمی شود.

بازتولید

در این نوع اورهال، موتور کاملا باز و محفظه بلوک سیلندر کاملا شستشو و رسوب‌گیری خواهند شد. تمامی قطعات یا عوض خواهند شد یا باید به استاندارد کامل خود می رسند.  قطعاتی که در اورهال  بازتولید، صد در صد عوض خواهند شد عبارت اند از: رینگ و بوش پیستون، یاتاقان‌ها، کاسه نمد، واشر سرسیلندر، سوپاپ دود و هوا، شمع ها، وایر شمع ها، کوئیل‌ها، سنسورها کم شفت، سنسور اکسیژن، سنسور میل سوپاپ، سنسور دریچه گاز، فیلتر روغن و فیلتر هوا.

در این اورهال، انگار دیزل ژنراتور کاملا دوباره تولید می شود. به جرات می توان گفت که دیزل ژنراتوری که اورهال باز تولید می شود؛ می تواند با دیزل ژنراتور های نو رقابت کند و حتی از آن ها عملکرد بهتری را نشان دهد. ما در شرکت دانش بنیان تتاپاور، علم روز و تجربه را در هم آمیخته ایم تا بهترین خدمات اورهال را به مشتریان خود ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری صفحه

مهندس وحید شکری

مهندس وحید شکری

فارق التحصیل رشته مهندسی برق قدرت که مدرک خود را از دانشگاه صنعت آب و برق وابسته به دانشگاه شهید بهشتی دریافت نموده اند. با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه دیزل ژنراتور و احداث ۵ نیروگاه تولید پراکنده و همچنین مدیر عامل و موسس شرکت دانش بنیان تتاپاور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *