کانوپی

دو مسئله مهم که دغدغه بسیاری از دارندگان دستگاه موتور ژنراتور می باشد در درجه اول سلامت دستگاه و در مرحله بعد آلودگی صوتی ناشی از آن می باشد. کانوپی محفظه ای است که دارای دو قابلیت حفاظت و همچنین کاهش صدای دستگاه موتور ژنراتور می باشد. در این متن ما ضمن پاسخ به این پرسش که کانوپی چیست و چه کارکردهایی دارد، نکات مهمی که برای خرید یک کانوپی لازم است به آن توجه داشته باشید را ذکر خواهیم کرد.

کانوپی چیست ؟

کانوپی در زبان انگلیسی به معنای سایبان و یا خیمه می باشد. اصطلاح کانوپی در واقع به محفظه ای اطلاق می شود که موتور ژنراتور درون آن قرار می گیرید. وظیفه این بخش در ارتباط با موتور ژنراتور، محصور ساختن این دستگاه به هدف قرار دادن آن در یک ساختار حفاظت شده می باشد.

زمانیکه موتور ژنراتور در یک ساختار محافظت شده قرار نداشته باشد، اصطلاحا گفته می شود این دستگاه در یک محیط باز قرار دارد. قرار دادن دستگاه موتور ژنراتور در یک محیط باز برای دارندگان این دستگاه طبیعتا ارزان تر خواهد بود اما اگر از کانوپی استفاده شود، نیاز به مراقبت از دستگاه نیز کمتر خواهد شد.

کارکردهای کانوپی

از کارکردهای مهم کانوپی می توان به ذکر دو مورد بسیار مهم مانند کاهش صدای دستگاه و محافظت از دستگاه در برابر عوامل خارجی یا تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.

آلودگی صوتی یکی از انواع آلودگی محسوب می شود و اگر از یک کانوپی مناسب برای موتور ژنراتور خود استفاده نکنید، با تولید آلودگی صوتی خطرات بسیار جدی را برای افرادی که در اطراف این دستگاه قرار دارند، ایجاد خواهید کرد.

از کارکردهای مهم دیگر کانوپی می توان به جلوگیری از ورود گرد و غبار، قطرات باران یا هر عنصر خارجی دیگری به دستگاه موتور ژنراتور شما، اشاره کرد.

مزیت استفاده از کانوپی

در این بخش ما به چند مورد مهم از مزیت های استفاده از کانوپی اشاره خواهیم کرد:

 1. همگونی کانوپی با پارامترهای حیاتی ژنراتور مانند سطح نویز، ورودی و خروجی هوا و صدا خفه کن اگزوز از جمله مهم ترین مزیت های استفاده از کانوپی می باشد.
 2. استفاده از بهترین مواد با کیفیت بسیار بالا در کانوپی اهمیت بالایی دارد. در ساخت کانوپی عمدتا از بهترین ورق های فولادی، لولاهای مقاوم در برابر خوردگی، قفل درها، رنگ الکترواستاتیک و چسب با کیفیت بسیار بالا، استفاده می شود.
 3. دسترسی راحت و آسان به موتور برای تعمیر خرابی های احتمالی از ویژگی های مهم کانوپی می باشد.
 4. کانوپی با توجه به فضای شما انتخاب می شود تا بیشترین بهره را از این دستگاه ببرید.
 5. حمل و نقل آسان از ویژگی های مهم دیگر کانوپی می باشد. تمام کانوپی های شرکت دانش بنیان تتاپاور قابلیت جمع شدن و جدا شدن دارند و همچنین تنها به فضای بسیار کوچکی برای حمل و نقل نیاز دارند.
 6. شما بواسطه کانوپی می توانید سطح نویز دستگاه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
 7. کانوپی می تواند از ژنراتور در برابر هرگونه باد یا بارانی که به طور بالقوه قابلیت آسیب رساندن به سیستم شما را دارد، محافظت کند.

ضرورت استفاده از کانوپی در موتور ژنراتور

موتور ژنراتور

 

همانطور که پیشتر اشاره کردیم آلودگی صوتی یکی از انواع آلودگی ها محسوب می شود و موتور ژنراتور ها، منبعی برای تولید این آلودگی می باشند. ما بوسیله کانوپی می توانیم از انتشار آلودگی صوتی توسط دستگاه موتور ژنراتور خود جلوگیری کنیم. تعریف آلودگی صوتی نیز به شرح زیر می باشد.

آلودگی صوتی، پخش و انتشار هر گونه صوت، صدا و ارتعاش مربوط، بیش از حد مجاز و مقرر در فضای باز و غیر سرپوشیده می باشد. واحد اندازه گیری صدا یا صوت ” دسی بل” می باشد. آستانه تحمل گوش انسان در حدود ۱۳۰ دسی‌بل می باشد و بسته به اینکه در محیط باز یا بسته صورت پذیرد رفتار متفاوتی دارد. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت آلودگی صوتی عوارض متعددی برای سلامت انسان‌ها دارد که مشکلات شنوایی (اختلالات روانی، بیماری های قلبی و عروقی، اختلالات خواب و نارسایی شناختی در کودکان از جمله‌ آن‌ها هستند.

مطالعه بیشتر: آلودگی صوتی و اثرات آن برسلامت انسان

در کنار آلودگی صوتی، هزینه هنگفتی که برای خرید یک دستگاه موتور ژنراتور صرف می شود، این امر را ضروری می سازد که این دستگاه در یک فضای حفاظت شده قرار بگیرد تا از تاثیر مخربی که برخی عناصر خارجی و یا آب و هوایی می توانند بر روی این دستگاه داشته باشند جلوگیری کند و این وظیفه مهم بر عهده کانوپی می باشد و ضرورت استفاده از این بخش را پیش از پیش برای دارندگان دستگاه موتور ژنراتور، آشکار می سازد.

اجزای مهم کانوپی

در این بخش ۵ مورد از اجزای مهم کانوپی را نام برده و به اختصار کاربرد هر بخش را توضیح دهیم.

 • دکمه قطع برق اضطراری: در هنگام مواجهه با مشکلی عمده برای دستگاه موتور ژنراتور دکمه ای بر روی کانوپی آن تعبیه شده است که با فشار دادن آن موتور ژنراتور خاموش می شود.
 • بدنه دستگاه: بدنه کانوپی از جنس ورق های گالوانیزه می باشد و فوم صداگیر بر روی این بخش سوار می شود. وظیفه این بدنه ایجاد یک عایق صدا و حرارت برای موتور ژنراتور شما می باشد.
 • مخزن سوخت: مخازن سوخت در کانوپی ها برای حل مشکل ذخیره سازی سوخت موتور ژنراتور، تعبیه می شوند.
 • جریان هوا: تهویه هوا و کنترل دما برای هر دستگاه موتور ژنراتور ضروری است و این بخش نیز در کانوپی ها تعبیه می شوند.
 • صفحه کنترل: صفحه کنترل دستگاه موتور ژنراتور نیز بر روی کانوپی تعبیه می شود.

نکات خرید کانوپی

توجه به ابعاد و ویژگی های کانوپی که قیمت آن نیز به واسطه همین ویژگی ها تعیین می شود، از مهم ترین نکات خرید کانوپی محسوب می شود. ابعاد هر کانوپی بهتر است مطابق با سایز و قدرت موتور ژنراتور شما تهیه شود. در غیر این صورت امکان آسیب رسیدن به دستگاه شما وجود خواهد داشت.

از ویژگی های مهمی که باید در هنگام خرید یک کانوپی به آن توجه کنید عبارت است از؛

 • نوع عایق صوتی که پیشنهاد می شود حتما از عایق شانه تخم مرغی استفاده شود.
 • در هنگام تست صدای دستگاه، میزان صدای خروجی نباید بیشتر از ۷۵ دسیبل باشد.
 • نوع رنگ استفاده شده بر روی بدنه دستگاه اهمیت بسیاری دارد.
 • استفاده از نوار لاستیکی مناسب.
 • استفاده از درزگیر پلاستیکی با کیفیت در کانوپی.
 • ضخامت استاندارد ورق استفاده شده در بدنه.
 • اطمینان از این موضوع که برای ایجاد سوراخ های لازم بر روی دستگاه از برش های CNC استفاده شده باشد.
سایلنسر
تاثیر برش cnc در بی صدا سازی

سوالات متداول

 • کانوپی به چه میزانی توانایی کم کردن صدای دستگاه موتور ژنراتور را دارد؟

شما با استفاده کانوپی استاندارد و مناسب دستگاه موتور ژنراتور خود می توانید صدای دستگاه را ۷۵ dBA به ۵۵ dBA کاهش دهید. این میزان کاهش صدا بصورت توصیفی یعنی فرد اگر در فاصله بسیار نزدیک از موتور ژنراتور قرار بگیرد می تواند صدای بسیار کمی را از دستگاه بشنود.

 • آیا استفاده از کانوپی باعث پایین آمدن بهره وری دستگاه موتور ژنراتور می شود؟

خیر، اگر شما کانوپی مناسب دستگاه خود را تهیه کنید این اتفاق صورت نمی پذیرد اما اگر از کانوپی غیر استاندارد یا نامتناسب استفاده کنید امکان وقوع چنین پیش آمدی بالا خواهد رفت.

در این متن ما ضمن تعریف کانوپی به کارکردهای آن و مزیت هایی که خرید این محفظه برای ما به همراه دارد، پرداختیم. در انتها نیز نکاتی را بصورت اجمالی در رابطه با خرید این دستگاه برای شما بیان کردیم؛ در صورت نیاز به مشاوره تخصصی در رابطه با خرید کانوپی مناسب دستگاه موتور ژنراتور خود، مشاوران شرکت تتاپاور آماده پاسخگویی به شما می باشند.